Midibüs nedir?

 Midibüs nedir?

Midibüs; otobüs ile minibüsün arasındaki kapasiteye sahip araçlara verilen isimdir. Bu araçların 27, 29, 31 ve 35 kişilik seçenekleri bulunur. Ülkemizde yarım otobüs olarak ta bilinen bu araçlar ne bir minibüs kadar küçük ne de bir otobüs kadar büyüktür. Motorlarının kabin altında bulunması nedeniyle kısmen otobüslere göre daha seslidir. Midibüs grubu araçların tamamı 2+2 koltuk düzenine sahiptir. En arka koltukları ise 5 kişiliktir.

Midibüslerin bazılarında üç noktalı emniyet kemeri bulunurken bazılarında standart dışı kalmıştır. Üç noktalı kemere sahip olan araçlar genellikle okul taşıtı olarak kullanılır. Otobüslerin aksine bu araçların bazılarında (Üç noktalı emniyet kemeri bulunanlar) çocuk koltuğu montajı mümkündür. Otobüsler için ise Otobüslerde çocuk koltuğu var mı? sayfamızı okuyabilirsiniz.

midibüs kullanımı

Midibüslerin Kullanım Amaçları Nelerdir?

Dünyanın birçok ülkesinde midibüs grubu araçlar bulunmasa da ülkemizde çok tercih edilirler. Bu araçlar şehir içlerinde okul servisi veya personel servisi olarak kullanılırken şehirlerarası yollarda ise turizm taşımacılığı amacıyla tercih edilirler.

Ülkemizde 3 farklı şirket bu araçları satışa sunar. Bunlar Otokar, Temsa ve Isuzu’dur. İçlerinde en konforlu olanı Isuzu olsa da hiç birinin kabin konforu bir otobüsü yakalayamaz. Tüm bu markaların 27, 29 ve 31 kişilik seçenekleri bulunsa da Otokar markası 35 kişilik araçlar da üretir.

Bu araçları kapasitelerine göre incelemek için Yarım otobüsler kaç kişiliktir? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.