Otobüs Nasıl Kiralanır?

 Otobüs Nasıl Kiralanır?

Yolcu otobüslerini kiralamak için yapılması gereken ilk şey güvenilir bir otobüs kiralama şirketi bulmaktır. Kiralama firmasının güvenilir olması seyahatlerinizin kesintisiz devamı için önemlidir. Otobüsleri kiralamanın birçok farklı yöntemi vardır. Bu yöntemler firmadan firmaya değişiklik gösterir. Burada ilk dikkat etmeniz gereken husus otobüs kiralama sözleşmesi yapıp yapmadığınızdır. Sadece sözde kalan bir kiralama günümüz şartlarında büyük riskler oluşturabilir. Şimdi otobüs nasıl kiralanır? detaylıca işleyelim.

İdeal kiralama yöntemi aşağıdaki şekilde ilerler;

1. Doğru Otobüsün Seçilmesi

Burada karar size düşecektir. Kiralama yapılmadan önce otobüsler kaç kişilik? öğrenmelisiniz. Ülkemizdeki bazı otobüsler 2+1 koltuk düzenine bazıları ise 2+2 koltuk düzenine sahiptir. Bu nedenle aynı ebatta kiralayacağınız iki otobüsün koltuk sayıları arasında büyük farklar oluşabilir. Ayrıca kiraladığınız otobüsün kabin konforu hakkında da bilgi talep etmelisiniz. Otobüslerde koltuk arkası TV, priz, Wifi ve benzeri birçok ekipman opsiyonel olabilir.

Otobüsün marka ve modeli hakkında da kiralama yapacağınız firmadan bilgi almalısınız. Bu bilgi ile birlikte kiralama şirketi tarafınıza ilgili otobüsün resimlerini iletebiliyorsa doğru yoldasınız demektir.

2. Kiralama Ücretinin Hesaplanması

Birçok kiralama şirketi ücretlerini web adreslerinde açıkça yayınlasa da bu fiyatlar akaryakıt hariç olarak ilan edilir. İlgili firmaya gideceğiniz noktaları ve seyahatin tek yön mü yoksa gidiş dönüş mü olduğunu ileterek her şey dahil fiyat teklifi almanızda fayda vardır. Bu sayede kesenizden çıkacak tutarı net şekilde öğrenmiş olursunuz. Bu ücretleri iki farklı şekilde hesaplatabilirsiniz. Bunlar;

a. Akaryakıt hariç kiralama fiyatı

Otobüsleri akaryakıt hariç kiralayabilirsiniz. Bu yöntemi genellikle TÜRSAB belgesi sahibi olan tur operatörleri kullanır çünkü yapılacak toplam yol belirsizdir. Eğer özgür bir gezi planladıysanız bu yöntem size uygun olabilir.

b. Her şey dahil kiralama fiyatı

Bu yöntemde akaryakıt ta fiyat teklifine dahil edilir. Kiralama şirketinin her şey dahil teklifler sunabilmesi için gideceğiniz destinasyonun tam olarak belirli olması yeterlidir. Eğer yapılacak toplam yolun uzunluğunu biliyorsanız en iyi tercih her bu yöntemdir.

3. Sözleşme Süreci

Firmanın size bir sözleşme iletmesi oldukça önemlidir. Tarafınıza iletilen otobüs kiralama sözleşmesini dikkatle okuduktan sonra imzalamalı veya online bir sözleşme ise onaylamalısınız. Online sözleşmelerde mail adresinize bir nüshanın iletildiğinden emin olun. Tarafınıza iletilen sözleşmenin mümkünse bir çıktısını seyahat süresince yanınızda bulundurun.

4. Ön Ödeme Süreci

Halk arasında kapora olarak ta bilinen bu işlemi tüm otobüs kiralama şirketleri zorunlu hale getirir. Burada dikkat etmeniz gereken husus, vereceğiniz kaporanın sözleşmede yazılı olmasıdır. Eğer kiralama sözleşmesinde yapılan ön ödemeden bahsedilmiyorsa ödeme yapmayın veya bu işlemin sözleşmeye eklenmesini isteyin.

5. Seyahat Planlama

Sözleşme ve ön ödeme sonrasında otobüs firmasının ilgisi aynı derecede devam ediyorsa kaliteli bir hizmet alacağınız aşikardır. Firmanın hizmet kalitesi alınan kaporadan sonraki işleyişi ile belli olur. Seyahat planlamasında yapılması gereken işlem araç plakası ve araç şoförü bilgilerinin tarafınıza iletilmesidir. Ayrıca hareket noktası, mola noktaları ve benzeri tüm detaylar bu aşamada ele alınır.

6. Kiralama Ödemesinin Yapılması

Otobüs firmasına kiralama ödemesinin tamamını yola çıkmadan asla yapmamalısınız. Her ne olursa olsun öncelikle kiraladığınız otobüsle yola çıkmalı sonrasında ödemenizi tamamlamalısınız. Birçok firma hareket etmeden sizden ödemeyi tamamlamanızı isteyecektir. Buna karşı koymalı ve yola çıktıktan sonra ödeme yapacağınızı mutlaka bildirin.

Yukarıda ilettiğimiz kiralama prosedürleri buskirala.com ailesinin standart işleyişidir. Bu nedenle güvenilir ve 81 ilde yedek otobüs garantili bir hizmet için bizi tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra başka bir firmadan hizmet alsanız dahi yukarıdaki işleyişten uzaklaşmamaya gayret gösterin.

İyi yolculuklar…

otobüs kiralamanın detayları ve yöntemleri