D2 Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

 D2 Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

D2 yetki belgesi; T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından tarifesiz yurtiçi yolcu taşımacılığı yapacak olan firma ve şahıs işletmelerinin alması gereken belgedir.

Bu belgeye sahip olan işletme sahipleri veya şirketler minibüs veya otobüslerini herhangi bir sabit güzergaha bağlı olmadan tur, gezi, toplantı, düğün, nişan, cenaze, merasim, havalimanı transferleri ve benzeri tüm özel seyahatlerde kullanabilirler. Yapılan bu seferler tek yön veya gidiş dönüş olarak gerçekleşebilir. Bu seferlere ise mekik sefer adı verilir.

D2 Yetki Belgesi ile Hangi Hizmetler Verilir?

D2 yetki belgeli bir araca sahip olan şahıs veya işletmeler aşağıdaki hizmetleri sunabilirler;

 1. Havalimanı transferleri
 2. Gezi ve turlara araç sağlama
 3. Tek yön ulaşım hizmetleri
 4. Gidiş dönüş ulaşım hizmetleri
 5. Şehir turları
 6. Şehirlerarası seyahatler

D2 Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Bir firma veya şahıs işletmesinin D2 yetki belgesi alabilmesi için 10 yaşından büyük olmayan ve toplamda 75 koltuğu aşan araç filosuna sahip olması gerekir. Firmanın 75 koltuk ve 10 yaşından genç araç şartını sağlamasının ardından diğer araçlarında aynı şart aranmaz ve tüm filo D2 belgesine sahip olur.

D2 yetki belgesini alabilmek için ilinizde bulunan T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı hizmet noktalarına başvuru yapmanız gerekir. Bu başvuruda istenen evraklar şöyle listelenir;

 • Merkez ofisin bulunduğu konumun tapu fotokopisi veya kira kontratı
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odası veya Ticaret Odası Faaliyet Belgesi
 • Belge ücreti olarak 19.414 TL, her araç için araç kart ücreti 540 TL (Belirtilen tutar yıldan yıla değişir. Başvuru yapmadan önce güncel fiyatları sorunuz.)
 • Araçlara ait Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası ve Yolcu Taşımacılığı Koltuk Sigortası poliçelerinin asılları
 • Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamındaki faaliyetlerde bulunmak veya Karayoluyla Şehirlerarası Eşya Taşımacılığı yapmak için faaliyet belgesinde uygun Nace kodunun bulunması.
 • Temsil ve İlzama yetkili kişilerin noter onaylı imza sirküleri
 • Yetki belgesi başvuru formu
 • Ticaret sicil gazetesi kuruluş, iştigal, sermaye ve temsil ilzamı belirtir aslı veya örneği
 • Şirket adına kayıtlı, ticari olmak kaydıyla geçerli muayeneleri yapılmış araçların trafik ve tescil belgesi örnekleri
 • Ortak, yönetici ve sahiplere ait nüfus cüzdan suret ve fotokopileri
 • Ortak, yönetici ve sahiplere ait adli sicil belgesi
 • Kayıtlı olunan vergi dairesinden alınmış mükellefiyet belgesi

Özmal Koltuk Sayınız Yetersiz mi?

Özmal koltuk sayınız 75’i tutmuyor veya araç yaşınız mı tutmuyor? Bu durumu buskirala.com benzeri büyük taşımacılık şirketlerinin desteği ile aşabilirsiniz. Yetersiz koltuk veya araç yaşının tutmaması durumunda D2 yetki belgesine sahip olan firmalar ile d2 belgesi kiralama sözleşmesi yapıp aracınıza belge çıkarabilirsiniz.

Ek Bilgi

Tüm bunların yanı sıra aracınız ile havalimanı transferi veya otel transferleri yapacaksanız TÜRSAB belgesi ihtiyacınız da olacaktır. Bu durumda bir seyahat acentasından destek almalı veya ayrıca TÜRSAB belgesi almalısınız. Ayrıca D2 belgesi sadece yurtiçi taşımacılık içindir. Eğer uluslararası yolcu taşımacılığı yapacaksanız B2 belgesi nedir? sayfamızı inceleyebilirsiniz.

d2 belgesi nasıl alınır