Otobüslerde Ek Bagaj Ücreti

 Otobüslerde Ek Bagaj Ücreti

Şehirlerarası otobüslerde bagaj kapasitesi kişi başı 30kg’dır. 30 kg’ı aşan yükleriniz için firmalar otobüslerde ek bagaj ücreti talep edebilir. Bu durum firmadan firmaya ve güzergaha göre değişiklik gösterir.

Standart bir otobüsün bagaj kapasitesi

otobüs bagaj ücretleri

Standart ölçülere sahip 46 kişilik şehirlerarası otobüslerin boş ağırlığı 14000kg’dır. Azami dolu ağırlığı ise 18000kg’dır. Bu durum yolcu ve bagaj ağırlığı toplamının 4000kg ile sınırlanmasına yol açar.

Ülke ortalamalarımıza göre otobüs bagaj kapasitesinin 1500kg olması bu sebeptendir. Bunun yanı sıra otobüsün akaryakıt deposu dahi bir etkendir. Yarım tonu aşkın yakıt alabilen otobüsleri de göz önüne aldığımızda bir bagaj limitinin olması doğal bir sonuç olarak görünüyor.

Ağırlık Sınırı Geçildiğinde Ek Bagaj

Bu durumda otobüs firması yolcu sayısına ve bagaj durumuna göre anlık karar verme yetkisine sahiptir. Bu kararı karayolu taşıma yönetmeliğine uygun vermek zorunda olan firmalar bazı durumlarda ücretli dahi ek bagaj alamayabilir.

Araçların yolcu taşımak amaçlı üretildiğini unutmadan, can güvenliğimiz için şehirlerarası otobüs firmalarına hak vermek gerek.

Özel Kiralamada Otobüs Ek Bagaj Ücreti

Grup seyahatlerinizde otobüs bileti satın almak yerine otobüsü tamamen kiralayabilirsiniz. Bu ihtiyaç için Otobüs nasıl kiralanır? sayfamız size çözüm sunabilir. Üstelik kiralamış olduğunuz otobüste tüm bagaj kullanım haklarına ücretsiz sahip olursunuz.

Burada dikkat edilmesi gereken husus araca zarar vermeyecek ve yasalara uygun yük taşımaktır.