Uçak Bileti Aldıktan Sonra Koltuk Seçimi Nasıl Yapılır?

 Uçak Bileti Aldıktan Sonra Koltuk Seçimi Nasıl Yapılır?

Koltuk seçimi genel itibari ile bilet satın alındıktan sonra veya bilet alımı esnasında yapılır. Koltuk seçimi iç hatlar ve dış hatlar uçuşlarında ücretli veya ücretsiz olabilir.

Bilet alındıktan sonra havalimanında check-in işlemleri yapılırken yolcular koltuklarını seçebilirler.

Havayolu firmalarına göre koltuk seçimi

Havayolu şirketlerinin kendine özgü koltuk seçimi prosedürleri vardır.

  1. Türk Havayolları
  2. Pegasus
  3. Anadolujet

Türk Havayolları koltuk seçimi prosedürleri

Ekonomi sınıfı uçuşlarda ExtraFly ve PremiumFly paketlerinde koltuk seçimi uçuştan 355 gün öncesinden uçuşa 1,5 saat kalana kadar ücretsiz standart koltuklardan, Ecofly paketinde ise uçuşa 6 saat kalana dek standart koltuklar ücretli şekilde seçim yapılabilir. Bu işlemleri THY web sitesi, çağrı merkezi acente ve satış ofislerinde yapabilirsiniz.

Ecofly paketi ile bilet alıp koltuk seçimi yapmayan kişilerde ise online check-in sürecinde koltuk tanıma sistem tarafından otomatik yapılır.

türk havayolları koltuk seçimi

Pegasus koltuk seçimi prosedürleri

Pegasus Havayollarından bilet alırken ücretli koltuk seçimi yapabilirsiniz. Ayrıca biletinizi satın aldıktan sonra Pegasus’un internet sitesinden seyahat hizmetleri sayfası üzerinden koltuk seçiminizi ücretli şekilde yapabilirisiniz.

Yukarıdaki aşamalarda koltuk seçimi yapmazsanız check-in yapılırken size otomatik olarak koltuk seçimi yapılacaktır.

pegasus koltuk seçimi şartları

Anadolujet koltuk seçimi prosedürleri

Koltuk seçimi, Anadolujet firmasında bilet alımı aşamasında veya bilet alındıktan sonra yapılabilir. Ancak opsiyonlu rezervasyonlarda bu seçim yapılamaz. Ekstrajet ve Konforjet paketlerinde uçuşa 60 dakika kalana kadar standart koltuklar ücretsiz seçilebilir. Standart pakette ise koltuk seçimi ücretli olarak uçuşa 60 dakika kalana kadar yapılabilir.

Koltuk seçimi, Anadolujet veya Türk Havayollarının resmi web siteleri, mobil uygulamaları, çağrı merkezleri, kontuar ve acente kanalları üzerinden yapılır.

anadolujet uçak bileti koltuk seçimi